مرکز پزشکی، آموزشی و درمانی توحید

مرکز پزشکی، آموزشی و درمانی توحید

هر گونه سیاه نمایی و ترویج ناامیدی ، کار دشمن و یا همسویی ناآگاهانه با اهداف شوم آمریکا و عربستان علیه هموطنان است . اصحاب رسانه و اعضاء شبکه های اجتماعی مراقب باشند. همه مراقب باشیم ، ناخواسته اقدامی همسو با تحریم های ترامپ و همپیمانان منطقه ای او مانند عربستان ، علیه کشور تروریستی قرار نگیرد.

پرستار کنترل عفونت :    سروه صدیقی

 

مدرک تحصیلی :      کارشناس پرستاری

 

عفونت فرآیندی که در طی آن عامل بیماریزا (عفونی ) به میزبان حساس حمله کرده یا رشد و تکثیر یافته و باعث آسیب رساندن به میزبان می شود.

عفونت بیمارستانی به عفونتی که 48 یا 72 ساعت بعد از پذیرش بیمار در بیمارستان ایجاد می شود اطلاق می گردد  به شرط آنکه فرد در زمان پذیرش، علائم آشکار عفونت را نداشته و بیماری در دوره کمون خود نباشد.

عفونت های بیمارستانی بر اساس استاندارد عبارتند از:

  1. عفونت ادراری ( UTI)
  2. عفونت محل جراحی (SSI)
  3. ذات الریه (پنومونی(
  4. عفونت خون (سپسیس(

در 3 ماه چهارم سال 1395 شایعترین عفونت های بیمارستانی گزارش شده در مرکز توحید ، پنومونی بیمارستانی و عفونت ادراری بوده است . در این راستا اقدامات مداخله ای از طزیق آموزش پرسنل لزوم استفاده از ژل لیدوکایین 2% استریل یکبار مصرف و شان پرفوره استریل در زمان فیکس نمودن سوند فولی اشاره نمود .

با توجه به آمار عفونت های بیمارستانی و اهمیت پیشگیری و کنترل عفونت دراین راستا یکی از مهمترین شیوه های انتقال عفونت بیمارستانی ، انتقال از طریق دست ها است . از این رو شستشوی دست مهم ترین شیوه کنترل آن به شمار می آید.

همان طور که می دانید فلور طبیعی یا باکتری هایی که به طور طبیعی روی پوست وجود دارند دو دسته هستند؛ دسته اول فلور یا باکتری های گذرا و موقت و دسته دوم با کتری های مقیم و دایمی.باکتری های گذرا با فعالیت های عادی روزانه به سطح پوست در معرض هوای آزاد متصل و بخصوص زیر ناخنها به مقدار فراوان یافت می شود.با شستشوی مرتب دستها، هر دو شکل بیماریزا و غیربیماریزای این باکتری ها از میان می روند؛ اما باکتری های مقیم به طور طبیعی در چین و چروک دستها با تعداد و انواع ثابت وجود دارند و بسختی به پوست چسبیده اند و برای شستن آنها بایستی از برس و مواد شوینده استفاده و آنها را از پوست جدا کرد.

در عین حال باکتری های موقت در صورتی که به تعداد زیاد و مدت طولانی در سطح پوست بمانند به باکتری های مقیم تبدیل می شوند؛ بنابراین شستن دستها به طور مرتب برای جلوگیری از اقامت دایم باکتری ها در پوست حایز اهمیت است.این مساله درباره کارکنان محیطهای درمانی بخصوص کادر پرستاری که در تماس مداوم با بیماران هستند اهمیت بسیار بیشتری دارد، بنابر این لازم است در اینجا به مساله دیگری توجه کنیم و آن استفاده از زیورآلات و داشتن ناخنهای بلند است که طبعا در انتقال میکروارگانیسم ها نقش ویژه ای دارد.تحقیقات گسترده ای که بتازگی در این زمینه انجام شده موید این قضیه است. پرستاران انگشتر دست نکنند بتازگی دریکی از مراکز پزشکی شیکاگو در کشور امریکا مطالعه ای روی پرستاران بخش آی سی یو (I.C.U) انجام شده که رابطه مستقیم میان آلودگی دستها و استفاده از انگشتر را ثابت می کند.در این مطالعه که با عنوان تاثیر استفاده از زیورآلات در آلودگی دستها انجام شد، عوامل آلوده کننده موجود در پوست دستها با، یا بدون انگشتر مشخص شد .نتایج این بررسی نشان داد که وجود حلقه های انگشتر در دست پرستاران سبب افزایش تجمع استافیلوکوک ارئوس ، باسیل های گرم منفی و انواع کاندیدا (نوعی قارچ) می شود. بدیهی است وقتی تعداد انگشترها بیشتر باشد میزان آلودگی بیشتر خواهد بود.

شستن دستها با آب و صابون معمولی عموما برای بهداشت فردی کارکنان بیمارستان ها توصیه می شود و شستشو با فرآورده های ضدمیکربی حاوی موادکشنده یا متوقف کننده ارگانیسم های پوست فقط در موارد اسکراب جراحی استفاده می‌شود.همچنین این مطالعه نشان داد که آلودگی دستهای پرستاران بخصوص اگر با ناخن بلند یا زیورآلات همراه باشد، در بیشتر موارد به انتقال عفونت به خود آنها یا محیط خارج از بیمارستان منجر می‌شود.براساس آخرین دستورالعمل های بهداشتی برای شستشوی دست که در اکتبر 2003 مطرح شده خارج کردن انگشتر، دستبند و ساعت پیش از انجام مراقبت های بهداشتی و تماس با بیمار پیشنهاد می شود و نوع و جنس آنها تاثیری در میزان آلودگی ندارد.

بیمارستان ها می توانند با آموزش صحیح کارکنان درباره خطرات آلودگی و انتقال آن به دیگران و ارائه آمارهای موثق در خصوص انواع شوینده ها، اطلاعات لازم برای جلب همکاری را به آنان بدهند و با انجام آزمایش ها و تهیه کشت به صورت دوره ای برمحیطهای کار و دستهای کارکنان نظارت و کنترل کیفی دقیق داشته باشند. مرکز کنترل بیماری ها (CDC) دستورالعمل های ویژه ای برای به حداقل رساندن احتمال عوامل بیماریزا از سوی کارکنان ارائه و در اختیار بیمارستان ها قرار داده است ؛ اما همان طور که قبلا ذکر شد همکاری فعال کارکنان برپایه دانش اصولی بیش از هر چیز در رعایت مقررات موثر است.

آنچه همه باید بدانند این است که گر چه پرستاران به طور مستقیم در فرآیند عملی انتقال عفونت نقش ندارند، اما در واقع می توانند یکی از حلقه های زنجیره انتقال عفونت را تکمیل کنند و برای جلوگیری از این مساله ، شستن دستها نباید دست کم گرفته شود.موضوع بسیار مهمتر از این است که کسی بگوید برای شستن دست وقت ندارم.

 
نظرسنجی
فعالیتها و خدمات ارائه شده توسط مرکز پزشکی ، آموزشی و درمانی توحید را چگونه ارزیابی می کنید؟[مشاهده نتایج]