رهبری

بدنه خبر

مسائل علمی مربوط به واکسن HPV و عوارض آن سه‌شنبه، 22 خرداد 1397
سخنگوی وزارت بهداشت در مورد واکسن HPV گفت: تولید واکسن هایی که در پیشگیری از بیماری ها موثر هستند را باید‌ در کشور توسعه دهیم و یکی از این واکسن ها، واکسن HPV است.

به گزارش وبدا، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری هفتگی گفت: ویروس HPV، منجر به دو بیماری مهم زگیل تناسلی و برخی سرطان های ناحیه تناسلی از جمله سرطان دهانه رحم می شود.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به این که در کشور در سال 94، 927 مورد سرطان دهانه رحم داشتیم، افزود: 5 درصد مردم در طول عمر خود به زگیل تناسلی مبتلا می شوند و بروز آن بیشتر در زنان کمتر از 24 سال و در مردان 25 تا 29 سال است.

 
 

وی با بیان این که یکی از عوارض متعدد ابتلا به زگیل تناسلی، اختلال در روابط زناشویی و به دنبال آن افسردگی، اضطراب و کاهش اعتماد بنفس در زوجین و نهایتا طلاق است، افزود: از سال های گذشته به دنبال تولید این واکسن بودیم و  واکسن موجود در کشور از طریق قانونی وارد می شود.

 سخنگوی وزارت بهداشت افزود: این واکسن نیاز به سه بار تزریق دارد و هر بار تزریق آن 270 هزار تومان است که هزینه تزریق آن در مراکز خصوصی بیشتر است و بسیاری از مردم استطاعت تهیه این واکسن را ندارند.

وی افزود: برای تولید واکسنهای مورد نیاز در داخل کشور با اجازه مقام معظم رهبری اعتبار از صندوق توسعه ملی برای دو واکسن روتاویروس و پنوموکوک تخصیص داده شده است.

دکتر حریرچی همچنین با بیان این که زمانی که به تولید بالای واکسن اچ پی وی در کشور برسیم، می توانیم در برنامه ملی واکسیناسیون قرار دهیم، افزود: تولید هر واکسن معمولا توانایی تولید چند واکسن دیگر را در کشور ایجاد می کند و باعث ایجاد رقابت در تولید و صادر کردن واکسن ها به کشورهای دیگر می شود.

وی با اعلام این که از همکاری سازمان های مردم نهاد و خیریه هایی که صلاحیتشان توسط ارگان های دیگر تایید شده است استقبال می کنیم، گفت: امید است واکسن را در داخل کشور تولید کنیم و بتوانیم به تولید ملی اضافه کنیم چراکه برای ارتقای تولید ملی و استقرار اقتصاد مقاومتی این فعالیت ها انجام می شود.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه گفت: حوزه واکسن بقدری مهم است که مقام معظم رهبری با درخواست تخصیص اعتبار برای تولید واکسن های مورد نیاز از صندوق توسعه ملی موافقت کرده اند.

وی همچنین با بیان این که در مورد مسائل علمی مربوط به واکسن HPV و عوارض آن، افراد علمی باید اظهار نظر کنند، گفت:  نه در ایران و نه در دنیا گزارشی مبنی بر خطرناک بودن و عقیم کردن توسط این واکسن وجود ندارد و این واکسن در 54 کشور در حال استفاده است و در برخی کشورها استفاده از آن اجباری است و حتی جزو برنامه فراگیر واکسیناسیون آنها به شمار می رود.

دکترحریرچی با اشاره به این که مخالفت‌هایی که در زمینه استفاده از این واکسن مطرح شده، به جز یک نفر که مدعی عنوان علمی است، بقیه توسط  افراد غیرعلمی عنوان شده است، گفت: برخی افراد هر کار جدید را توطئه و ایجاد منافع برای دشمنان می‌دانند. باید قبول کرد کسانی که در وزارت بهداشت خدمت می‌کنند، مورد اعتماد دولت، رییس جمهور و مجلس هستند و برای سلامت مردم کار می‌کنند.

وی  گفت: راه اصلی انتقال این بیماری، ارتباط جنسی است، اما ممکن است ویروس از راه های دیگر نیز منتقل شود و  انتقال این ویروس صرفا به روابط غیر اخلاقی منحصر نبوده، بلکه‌ در روابط زناشویی، بین زن و شوهر نیز در صورت وجود این ویروس، بیماری منتقل می‌ شود.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه با اشاره به این که وزارت بهداشت برای گسترش واکسن‌ها و خدمات دارویی اولویت بندی دارد و با توجه به امکانات مالی این گسترش اتفاق می‌افتد، گفت: در دهه اول انقلاب در گسترش واکسن‌ها اتفاق خوبی افتاد، اما این پیش‌گامی در فراهم آوری طی یکی دو دهه گذشته دچار کاهش شد.

دکترحریرچی با اشاره به این که با توجه به اولویت بندی، واکسن اولی که با توجه به منابع اضافه شد، واکسن پنتاوالان بود، نیز گفت: پوشش واکسن‌های قبلی را به  بیش از 98 درصد افزایش ‌دادیم.

وی همچنین گفت: در حال حاضر، 687 سازمان مردم نهاد و خیریه در حوزه سلامت فعال هستند و از حمایت مالی و معنوی آنها در پیشبرد اهداف نظام سلامت استقبال می کنیم.

سخنگوی وزارت بهداشت اشاره کرد: در سال جاری با موافقت مقام معظم رهبری از صندوق ذخیره ارزی 100 میلیون دلار برای توسعه و تولید دو واکسن روتاویروس و پنوموکوک اختصاص پیدا کرده است.

دکتر حریرچی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که از اوایل سال گذشته، نظرسنجی از مراجعه کنندگان به واحدهای ارائه خدمات بهداشتی در دانشگاه های علوم پزشکی آغاز شد، افزود: در این سیستم با استفاده از سامانه پیامک تلفن همراه از مراجعین به مراکز بهداشتی دولتی، نظرخواهی و رضایت سنجی می شود.

وی در ادامه با بیان این که این سیستم از 28 اسفند سال گذشته در سراسر کشور گسترش یافته و تاکنون برای13.717.081 نفر پیامک ارسال شده است و 2.555.401 نفر پاسخ داده اند، گفت: این بدین معنی است که از مراجعین به 17900 خانه بهداشت روستایی، 5417 پایگاه سلامت شهری، 4105 مرکز جامع خدمات سلامت روستایی و 2213 مرکز جامع خدمات سلامت شهری درمورد نحوه دریافت خدمت بهداشتی درمانی که تلفن همراه داشته و شماره خود را در اختیار گذارده اند، رضایت سنجی انجام شده است.

دکتر حریرچی با اشاره به اینکه برای انجام این رضایت سنجی از تمام مراجعین به مراکز بهداشتی درخواست شماره تلفن همراه شده و شماره همراه مراجعه کننده در سامانه ارائه خدمات مراکز بهداشتی دولتی که سامانه کامپیوتری بر خط است، ثبت می شود، افزود: با اتمام ارائه خدمت بهداشتی درمانی در مرکز و ثبت الکترونیک و هم زمان با خدمات، بلافاصله به صورت خودکار، پیامک رضایت سنجی به تلفن همراه فرد ارسال می شود.

وی افزود: اهداف ایجاد این سامانه پایشی عبارتند از: ارتقای سلامت جامعه، ارتقای کیفیت خدمت، ارتقای رضایت گیرندگان خدمت، ارتقای سواد سلامت جامعه، استفاده هزینه اثربخش از منابع و تصمیم گیری آگاهانه برای اصلاح فرآیندها.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین گفت: اطلاعات این رضایت سنجی ها به تفکیک همه ارائه کنندگان خدمت شامل پزشکان، مراقبین سلامت و بهورزان، کارشناسان سلامت روان، تغذیه،‌ دندانپزشکان و... به تفکیک مراکز ارائه خدمات، شهرستان ها و دانشگاه ها موجود است و مسئولین محلی و دانشگاهی به دقت میزان رضایت را بررسی و به ارائه کنندگان خدمت و مدیران مربوطه ارزیابی لازم را ارائه کرده و اقدامات اصلاحی لازم در این زمینه انجام می شود.

دکتر حریرچی با اشاره به این که میزان پاسخگویی با توجه به سامانه های مشابه مناسب بوده و میزان عدم رضایت از خدمات در مراکز بهداشتی روستایی و شهری 3.51 درصد بوده است، گفت: از بیش از 65 درصد مراجعین تاکنون، شماره تلفن همراه دریافت و ثبت شده است.

وی علل اصلی عدم رضایت را برخورد نامناسب، ندادن آموزش های لازم، نگفتن زمان مراجعه بعدی، ندادن پاسخ به پرسش ها، گرما یا سرمای زیاد، انتظار طولانی و کمبود دارو و لوازم برشمرد.

سخنگوی وزارت بهداشت  با بیان این که یک مزیت مهم دیگر این سامانه کنترل اصل انجام خدمت و جلوگیری از ورود اطلاعات نادرست ولو به صورت نادر و غیر شایع است، افزود: وزارت بهداشت در نظر دارد به تدریج این سامانه را به مراکز درمانی هم گسترش دهد و به طور مستمر میزان رضایت مردم از خدمات بهداشتی درمانی را بررسی و تحلیل کرده و برای افزایش کیفیت خدمات، اقدامات لازم را انجام دهد. 

 
پورتال اخبار