رهبری

بدنه خبر

استقبال وزرای بهداشت کشورهای جهان از طرح تحول سلامت وزارت بهداشت ایران دوشنبه، 7 آبان 1397

طرح تحول سلامت جمهوری اسلامی ایران در اجلاس جهانی آستانه به مناسبت چهلمین سالگرد تصویب بیانیه آلماتا بین 194 وزیر بهداشت کشورهای جهان مطرح  و مورد استقبال قرار گرفت.

به گزارش وبدا به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، دکتر سید حسن هاشمی در پایان سفر خود به قزاقستان، از دستاوردهای مثبت این اجلاس برای جامعه پزشکی جهان خبر داد و گفت: اجرای طرح تحول سلامت در کشورمان از سال 93 آغاز شد و دستاوردهای ارزشمندی در نظام سلامت برای کشور حاصل شده و وزرای بهداشت کشورهای جهان، دقت و توجه ویژه ایران به حوزه سلامت را مورد تقدیر قرار دادند.

وزیر بهداشت تصریح کرد: در این اجلاس در مورد الکترونیک شدن خدمات؛ حمایت بیشتر از بیماران صعب العلاج و اقدامات و تجربیات ایران برای مبارزه و کنترل بیماری های واگیر سخن گفتیم.

 
 
 

دکتر هاشمی با اشاره به تغییر بار بیماری های از واگیر به غیرواگیر، از این بیماری های به عنوان یکی از مشکلات ایران و جهان یاد کرد و گفت: کنترل بیماری های قلبی و عروقی، سکته های مغزی و قلبی، سرطان و بیماری های تنفسی توجه جدی کنیم بسیار مهم است البته فشار خون بالا، سبک زندگی نادرست و استفاده از سیگار و الکل، از عوامل خطر ابتلا به این بیماری ها است که در این اجلاس بین کشورهای مختلف مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وزیر بهداشت با اشاره به تاریخچه شبکه بهداشتی و درمانی در ایران، گفت: این شبکه بستر بسیار مناسبی برای کنترل و پیشگیری از بسیاری از بیماری ها در کشور است و در طول 35 سال گذشته، دستاوردهای بهداشتی و درمانی کشور از جمله کاهش مرگ و میر نوزادان، مادران باردار، کودکان، افزایش امید به زندگی و کنترل و کاهش چشمگیر بسیاری از بیماری های واگیر، مدیون وجود شبکه بهداشتی و درمانی است.

اجلاس چهلمین سالگرد بیانیه آلماتا در روزهای سوم و چهارم آبان با حضور وزرای بهداشت 194 کشور جهان در شهر آستانه پایتخت قزاقستان برگزار شد. این در سال 1977 در سی‌امین مجمع جهانی بهداشت در اتحاد جماهیر شوروی سابق در آلماتا قزاقستان با شعار سلامتی برای همه تا سال 2000 میلادی (HFA 2000) صادر و به بیانیه آلماتا معروف شد.

هدف بیانیه آلماتا تاکید بر دستیابی همه مردم جهان به سطحی از سلامتی جسمی، روانی و اجتماعی در سال 2000 میلادی بود و این بیانیه درصدد است تا برای همه مردم، امکان برخورداری از یک زندگی موثر و مولد را فراهم کند.

همچنین یکی از اهداف برگزاری چهلمین سالگرد بیانیه آلماتا، تاکید مجدد بر اجرا و ارتقای مراقبت های اولیه بهداشتی است و تلاش می شود تا برای یازده سال آینده، ضمن تکمیل مراقبت های اولیه سلامت، پوشش همگانی خدمات سلامت، کاهش پرداختی برای هزینه های درمانی، حمایت های مالی و افزایش کیفیت و کارایی خدمات سلامت تحقق یابد.

بیانیه آلماتا در سال 1363 به تصویب مجلس شورای اسلامی کشورمان نیز رسید.

 
پورتال اخبار