رهبری

بدنه خبر

برگزاری مراسم روز دیابت در دانشگاه شنبه، 26 آبان 1397

مراسم روز دیابت با حضور مدیر کل امور اجتماعی استانداری کردستان، معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی کردستان ، رئیس بیمارستان بعثت، مسئولین انجمن دیابت دایره آبی و گروهی از محققان، پزشکان، پرستاران و بیماران، در تالار آمفی تئاتر بیمارستان بعثت سنندج برگزار شد.

به گزارش خبرنگار وب دا، معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی کردستان در ابتدای این مراسم ضمن خیر مقدم به حاضرین و بیان آمارهای جهانی، کشوری و استانی بیماری دیابت، افزود: بیماری دیابت یک بیماری سیستمیک است که در صورتی که به درستی مراقبت و کنترل نگردد امکان دارد مشکلات جدی را برای بیماران به وجود آورد.

دکتر بهرام کندایی ضمن بیان اهمیت نقش حمایت های اجتماعی و مشارکت در پیشگیری و مراقبت بیماری دیابت، بیان کرد: اعداد و ارقام سرانه سلامت در تمام دنیا مقداری ثابت دارد که کسری از درآمد ناخالص کشورها است اما خواسته ها، نیازها و اهداف سلامت ثابت نبوده و همواره در حال تغییر است و همیشه نیازمند ارتقا و توسعه است بنابراین مشخص است که سرانه سلامت به تنهایی کفاف نیازمندیهای حوزه سلامت را نمی کند و در این زمینه همه سازمانها، مردم و انجمن ها با یک مشارکت جمعی باید  احساس مسئولیت کرده و در این زمینه تلاش کنند.

 
  
 

وی با بیان اینکه، زمانی در کشور بیماریهای واگیردار مشکل اصلی سلامت بود که با تاسیس نظام شبکه ها و سایر اقدامات به اذعان سازمان جهانی بهداشت، این مشکل در کشور رفع گردیده است، گفت: مشکل اصلی که امروز نظام سلامت و متخصصان این حوزه با آن مواجه هستند بیماریهای غیرواگیر از جمله دیابت است و این نشان می دهد تامین سلامت یک امر چند بعدی است و سازمان های مردم نهاد مرتبط با سلامت یکی از مهمترین ارکان موفقیت و تضمین اجرای برنامه های سلامت است.

معاون اجتماعی دانشگاه با تاکید بر اینکه، پیشگیری مقدم بر درمان، کم هزینه تر و کارایی و اثربخشی بالاتری دارد، افزود: پیشگیری و درمان بیماری دیابت به ارتقای دانش و آگاهی های مردم وابسته است که این کار از طریق ارائه آموزش های با کیفیت و متنوع امکانپذیر است و در این رابطه نیز سازمانهای مردم نهاد می توانند نقشی چشمگیر داشته باشند.

دکتر کندایی ضمن بیان نقش و مسئولیت های دولت، مردم و انجمن های حمایتی از بیماران مختلف، اظهار داشت: سازمانهای مردم نهاد در زمینه توسعه و ترقی به جایی رسیده اند که دیگر حمایت از بیماران مورد توجه آنها نبوده و کافی نمی باشد، بلکه باید با سایر ارکان سلامت در کشور مشارکت داشته و به صورت فعال حامی آنها بوده و در تعامل باشند.

وی ضمن قدردانی از تلاش های انجمن دیابت دایره آبی به جهت ارائه فعالیت های مناسب به بیماران دیابتی و سایر اقشار مردم استان، گفت: یکی از مهمترین پتانسیل ها و فرصت هایی که در کشور و استان کردستان وجود دارد روحیه خیرخواهانه مردم است که باید برای استفاده هدفدار و مناسب از آن در زمینه ارتقای سلامت جامعه، برنامه ریزی داشته باشیم که خوشبختانه دانشگاه علوم پزشکی کردستان در این زمینه پیشتاز است و سازمانهای مردم نهاد مرتبط با سلامت زیادی در استان تاسیس و در حال فعالیت هستند.

ارائه عملکرد انجمن دیابت دایره آبی، ارائه مطالب آموزشی در قالب فیلم، پاور پوینت، توزیع نشریات مربوط به دیابت،  تقدیراز فعالان این حوزه و اجرای موسیقی زنده از جمله برنامه های پایانی این مراسم بود.

گفتنی است 19 لغایت 25 آبان ماه هر سال به نام هفته دیابت و چهاردهم نوامبر(23 آبان ماه)، به عنوان روز جهانی دیابت نامگذاری شده است که  شعار امسال، «دیابت و خانواده» بود.

 
پورتال اخبار