رهبری

بدنه خبر

حضور رئیس دانشگاه در برنامه چلچرا شبکه شما سه‌شنبه، 29 آبان 1397

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان در برنامه زنده چلچرا شبکه شما، حضور و به ارائه دست آوردهای انقلاب اسلامی ایران در حوزه بهداشت و درمان در استان کردستان پرداخت.

به گزارش وب دا، رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان در ابتدای برنامه ضمن تبریک ماه ربیع الاول، ولادت پیامبر عظیم الشأن اسلام(ص) و هفته وحدت، به مقایسه آمارها و شاخص های بخش سلامت در استان کردستان قبل و بعد از انقلاب اسلامی ایران پرداخت و افزود: مقایسه وضعیت سلامت در استان کردستان قبل و بعد از انقلاب تفاوت بسیار چشمگیری دارد و نتایج، بیانگر بهبود و ارتقای بسیار بالای وضعیت در تمامی جنبه های سلامت از قبیل بهداشت، درمان، آموزش و تحقیقات پزشکی است.

 
 
 

دکتر سیامک واحدی در خصوص ارتقا و پیشرفت وضعیت و شاخص های بهداشتی استان در طول چهار دهه از عمر با برکت انقلاب اسلامی، گفت: قبل از انقلاب تنها 22 خانه بهداشت، 28 مرکز بهداشتی روستایی و 17مرکز شهری بهداشتی درمانی وجود داشت که به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، در حال حاضر 629 خانه بهداشت، 71 مرکز جامع خدمات سلامت روستایی و 78 مرکز شهری با بهره گیری از مجرب ترین نیروها خدمات سلامت را به مردم عزیز استان ارائه می دهند.

وی با تاکید بر اینکه، روزگاری بیماریهای واگیردار در بچه ها و کودکان خیلی وضعیت نامناسبی ایجاد کرده بود که خوشبختانه امروز این مشکل برطرف شده است، اظهار داشت: پوشش واکسیناسیون قبل از انقلاب زیر 40 درصد بود که بعد از انقلاب و در حال حاضر این پوشش صد درصد است و نیز زمانی دسترسی به آب آشامیدنی سالم یک رؤیا بود که امروز به صورت کامل به این رؤیا نیز دست یافته ایم.

رئیس دانشگاه با بیان اینکه، امید به زندگی قبل از انقلاب در استان، 55 سال بود، گفت: در حال حاضر شاخص امید به زندگی در استان برای مردها 72/8 و برای خانم ها 74 سال است.

دکتر واحدی در زمینه بهبود خدمات بهداشتی در طول چهار دهه از دوران پر برکت نظام اسلامی در استان، بیان داشت: بعد از انقلاب در زمینه بهداشت در استان کردستان پیشرفت های چشمگیر و متعددی حاصل شده است که یکی از آنها به مرگ مادران باردار بر می گردد که بهترین آمار این شاخص در کشورهای پیشرفته هشت در صد هزار است که در حال حاضر این آمار در کشور 18 در صد هزار است که در استان کردستان و در دو سال گذشته این آمار به شش در صد هزار رسیده است که این مهم، نشان از تلاش پرسنل خدوم دانشگاه در ارائه خدمات به مردم دارد.

وی با اشاره به بهبود شاخص های سزارین در استان کردستان در دو سال اخیر ، گفت: زایمان یک پروسه طبیعی است اما بعضی اوقات به دلیل بیماریها و سایر علل دیگر نیاز به انجام سزارین است که در این زمینه هم استان کردستان جزو بهترین استان ها در کشور است به طوریکه در پیشرفته ترین کشورها شاخص سزارین 16 درصد می باشد و این آمار در استان بعد از پنج سال از اجرای طرح تحول سلامت به صورت کلی به 33 درصد رسیده است که بهترین افتخار برای دانشگاه علوم پزشکی کردستان و مردم شریف استان است.

رئیس دانشگاه در زمینه پیشرفت های درمانی استان کردستان بعد از انقلاب اسلامی با بیان اینکه، مقایسه درمان قبل و بعد از انقلاب اسلامی بسیار جالب توجه است به طوریکه قبل از انقلاب اسلامی تعداد 7 بیمارستان، 255 تخت مصوب، 94 پزشکی عمومی(84 درصد خارجی بودند)، 32 پزشک متخصص(85 درصد خارجی و در سه رشته بودند) وجود داشت، افزود: بعد از انقلاب پیشرفت های تکنولوژیکی از قبیل سی تی اسکن، رادیولوژی، آنژیوگرافی، رادیوتراپی و .. و نیز انسانی بسیار خوبی در بخش درمان حاصل شده است به طوریکه در حال حاضر تعداد 15 بیمارستان دانشگاهی درجه اول، 4 بیمارستان غیر دانشگاهی، 3192 تخت مصوب، 400 پزشک عمومی، 540 نفر پزشک متخصص در رشته های مختلف، 40 نفر فوق تخصص، 350 نفر دندانپزشک عمومی و 35 دندانپزشک متخصص و فوق تخصص در استان به ارائه خدمات سلامت به مردم می پردازند.

دکتر سیامک واحدی تصریح کرد: ان شاء الله در چند ماه آینده یک بیمارستان 240 تخت خوابی در شهرستان سقز به بهره برداری می رسد و نیز پروژه ساخت یک بیمارستان مجهز در شهرستان کامیاران نیز شروع خواهد شد.

وی با بیان اینکه، قبل از انقلاب اکثر زایمان ها به صورت غیر ایمن و در منازل مسکونی و محیط های غیربیمارستانی انجام می گرفت، بیان داشت: خوشبختانه در حال حاضر بیشتر از 99/6 درصد از زایمان ها در مراکز بیمارستانی و به صورت کاملا ایمن انجام می گیرد.

در پایان این برنامه، دکتر واحدی گفت: برکات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در بخش های مختلف و نیز بخش سلامت بی شمار است و امیدوارم همه مسئولین و خدمتگزاران مردم در بخش های مختلف دانشگاه بتوانیم بهترین و با کیفیت ترین خدمات را به مردم عزیزمان ارائه دهیم. 

 
پورتال اخبار