رهبری

بدنه خبر

پیام رئیس دانشـگاه به مناسبت هفته اطلاع رسانی ایـدز پنجشنبه، 8 آذر 1397

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان به مناسبت هفته اطلاع رسانی ایدز پیامی صادر کرد.

به گزارش وب دا، دکتر سیامک واحدی در این پیام اورده است:

"AIDS/HIV "به عنوان یکی از چالش های بزرگ هزاره سوم، با سرعت در حال شیوع و گسترش است. این بیماری با مبتلا کردن بسیاری از افراد در مهم ترین دوران زندگی خود، موجب چالش های بهداشت عمومی، اقتصادی و اجتماعی شده و به عبارتی کلی تر پیشرفت و توسعة جوامع را به خطر می اندازد.

امسال 30مین سالگرد روز جهانی ایدز میباشد. 30 سال فعالیت و همبستگی، 30 سال مبارزه برای دسترسی جهانی به خدمات نجات زندگی، 30 سال فعالیت در زمینه  درمان و پیشگیری ازHIV ، اما پس از 30 سال تلاش  همه جانبه، هنوز هم راه زیادی  در پیش رو داریم.

 در سال 2017 بالغ برنه میلیون نفر در جهان از بیماری خود آگاهی نداشتند، بیماری بالقوه مرگبار، اما قابل درمان.

اگر افراد وضعیت اچ آی وی خود را ندانند، نمی توانند از خود، خانواده و همسرشان محافظت کنند و زمانی که مبتلا هستند  اگر از میزان ویروس خود  خبر نداشته باشند نمیدانند آیا درمان آنها موثر بوده است یا خیر.

گرچه با گذشت بیش از 30 سال از پیدایش ایدز، میتوان با افتخار به گذشته نگاه کرد، چرا که در سال های اخیر داروهای خوبی برای کنترل و پیشگیری از این بیماری یافت شده و مردم بیش از هر زمان دیگری تحت درمان قرار دارند، اما همچنین باید با اراده و تعهد به منظور دستیابی به هدف سازمان بهداشت جهانی تا سال 2030 شرایط کنترل این بیماری تا مرز گسترش صفر را فراهم آورد. بنابراین  نیاز میباشد توجه بیشتری از جانب مسئولان سیاسی، فرهنگی و اجتماعی جامعه و همچنین ارائه دهندگان خدمات سلامت در سطوح مختلف به کنترل این آسیب اجتماعی جلب گردد.

اگر چه در ایران تاکنون سه برنامه کشوری برای کنترل این بیماری و با همکاری سازمانهای مختلف اجرا شده  و برنامه چهارم کشوری کنترل ایدز هم در حال اجراست، اما هنوز اقدامات زیادی برای کنترل کامل این آسیب اجتماعی نیاز است. داده های موجود حاکی از افزایش موارد منتقله از طریقه جنسی و افزایش تعداد زنان مبتلا در سالهای اخیر است.

کاربردی ترین روش برای پیشگیری از بروز این بیماری ارتقای آگاهی و بهبود نگرش میباشد، بنابراین در برنامه مبارزه با ایدز، اطلاع رسانی و آگاه سازی از مهمترین روش های کنترل و پیشگیری است.

اول دسامبر برابر با 10 آذر روز جهانی ایدز بوده و شعار امسال نیز "برای اگاهی از سلامتی خود من هم آزمایش اچ ای وی می دهم " تعیین گردیده است.  در کشور ما 14-8 آذر بعنوان هفته اطلاع رسانی ایدز نام گذاری شده است، در همین راستا از همه مدیران و ارائه دهندگان خدمات سلامت در سطوح مختلف دانشگاه انتظار دارم که فعالیت های خود را با جدیت بیشتر وبا هدف پیشگیری و کنترل بیماری در استان به انجام رسانند.

بیماری ایدز مرز جغرافیایی، سیاسی و مذهبی نمی شناسد و اگر غافل شویم و سیاستگذاری، اطلاع رسانی و آموزش صحیحی صورت نگیرد، بیماری گسترش یافته و هزینه های سنگینی به جامعه تحمیل می کند.

 
پورتال اخبار