رهبری

بدنه خبر

آغاز اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بالا در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی کردستان شنبه، 28 اردیبهشت 1398

همزمان با سراسر کشور از روز 27 اردیبهشت ماه(روز ملی فشار خون) اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بالا در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی کردستان آغاز شد.

به گزارش وب دا، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کردستان ضمن اعلام این خبر و با اشاره به بالا بودن میزان شیوع بیماری فشار خون بالا در استان، گفت: فشار خون یک بیماری خاموش است و متاسفانه اکثر افراد از وضعیت فشار خون خود اطلاع دقیقی نداشته و نیز مهمترین تهدید کننده سلامت مردم استان کردستان فشار خون بالا است.

 
 
 

دکتر وحید یوسفی نژاد با تاکید بر اینکه، طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بالا در استان همزمان با سراسر کشور از روز 27 اردیبهشت آغاز و تا 15 تیر ماه طی دو مرحله اجرا می شود، افزود: مرحله نخست این طرح تمرکز بر روی اطلاع رسانی و آموزش همگانی است و در مرحله دوم که از 15 خرداد ماه آغاز می گردد به صورت عملیاتی در قالب تیم های سیار، خانه های بهداشت، مراکز جامع خدمات سلامت، بیمارستان های دولتی و خصوصی و اماکن پرتردد اجرا می شود.

 وی با بیان اینکه، در حال حاضر بیش از نیمی از جمعیت استان کردستان در سنین بالای 30 سال قرار دارند، اضافه کرد: در این طرح، فشار خون حداقل 50 درصد از گروه های مد نظر در طرح که شامل افراد بالای 30 سال، زنان باردار و بیماران کلیوی هستند، ارزیابی می گردد و هدف از اجرا، غربالگری و تشخیص زود هنگام، ارتقای آگاهی ها و سواد سلامت و نیز درمان موارد فشار خونی بالا است که در صورت شناسایی زودهنگام این بیماری از بروز عوارض و نیز مرگ و میر زودرس پیشگیری می شود.

سرپرست دانشگاه همکاری و تعامل دیگر ارگان ها و دستگاههای اجرایی را در انجام این طرح از نقاط قوت آن برشمرد و گفت: این بسیج همگانی با همکاری و مشارکت درون و برون بخشی کلیه واحدهای تابعه دانشگاه و نیز سایر ارگان ها، دستگاهها و سمن های سطح استان اجرا و جمعیت هدف در روستاها و شهرهای تحت پوشش مورد غربالگری قرار می گیرند.

دکتر یوسفی نژاد تصریح کرد: نتایج مطالعات انجام گرفته مؤید این واقعیت است که نزدیک به نیمی از افرادی که فشار خون بالا دارند از بیماری خود بی اطلاع هستند و همچنین جمعیت بالایی از افرادی که از بیماری فشار خون بالای خود اطلاع دارند دارو مصرف نمی کنند که این  گروهها پس از مدتی با عوارضی مانند سکته های قلبی و مغزی و عارضه های قلبی و کلیوی، مواجهه می یابند.

 وی در پایان خاط نشان ساخت: ان شاالله نتایج و گزارشات اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بالا همزمان با روز جهانی قلب در تاریخ هفتم مهر ماه سال جاری به صورت عمومی اطلاع رسانی خواهد شد.

 
پورتال اخبار