رهبری

بدنه خبر

مجموعه استان کردستان و استانهای غربی پیشانی و نوک پیکان مبارزه با قاچاق کالا و ارز هستند پنجشنبه، 15 تیر 1396

مدیر کل دفتر مبارزه با قاچاق کالاهای هدف و سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور، مجموعه استان کردستان و استانهای غربی را پیشانی و نوک پیکان مبارزه با قاچاق کالا و ارز در کشور دانست.

به گزارش خبرنگار وب دا، در اولین همایش منطقه ای پیشگیری و مبارزه با قاچاق محصولات سلامت محور که با شرکت مدیران ارشد ارگان ها و ادارات مرتبط استانهای کرمانشاه، همدان، آذربایجان غربی، ایلام و کردستان در سالن ابن سینا دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کردستان برگزار شد، قاسم خورشیدی ضمن قدردانی از تلاش مرزبانان استانهای غربی بویژه کردستان، گفت: مرزبانی اقتصادی امروز اهمیتی کمتر از مرزبانی امنیتی و انتظامی ندارد، لذا صیانت و محافظت از مرزها در مقابل آفت های مختلف بویژه قاچاق سبب جلوگیری از آثار تخریبی و زیانباری که متوجه کشور است، می گردد.وی با ارائه آمار ملی در حوزه مبارزه با قاچاق محصولات سلامت محور، افزود: گاهی پیامدهای اقتصادی یک کشور بیشتر از پیامدهای تخریب یک بمب بوده و بیکار شدن جوانان کشور، آنان را دچار ده ها آسیب نموده لذا باید نیروهای نظامی و انتظامی، دانشگاه ها، مجموعه گمرکات، دستگاه های قضایی، تعزیرات، جهاد کشاورزی، سازمان صنعت، معدن و تجارت و تمامی ادارات و سازمان های مرتبط با تلاش و همکاری با یکدیگر سبب جذب جوانان و ایجاد اشتغال جایگزین قاچاق برای آنان شوند.

مدیر کل امنیتی و انتظامی استانداری و دبیر کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کردستان نیز در این همایش به بررسی وضعیت موجود پیشگیری و مبارزه با قاچاق محصولات سلامت محور در استان کردستان پرداخت و تشکیل کارگروه پیشگیری و مبارزه با قاچاق محصولات سلامت محور در استان را گامی مؤثر در جهت پیشبرد اهداف و اجرای برنامه های پیشگیری بر اساس سیاست های ابلاغی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان دانست.

رضا میرزایی همچنین در ادامه گفت: قاچاق در عین اینکه ساده بنظر می آید ولی در واقع ساختاری پیچیده و چند وجهی دارد که باید با ایفای نقش و اقدامات سخت افزاری و نرم افزاری تمام دستگاه های ذیربط با آن مقابله شود.

وی بر حمایت از استان های مرزی بعنوان کمربند مبارزه با قاچاق و سپر سایر استانهای عقبه تاکید کرده و برخورد جدی با باندها و شبکه های قاچاق توسط نیروی انتظامی و دستگاه های امنیتی، شناسایی محل های نگهداری این کالاها، انجام ماموریت  کارگروه ها در جهت شناسایی انبارهای داخل شهر که در حوزه قاچاق فعال می باشند، بازدید از مراکز و پایگاه های ورزشی جهت پیشگیری از توزیع مکمل های قاچاق شده، گشت مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی و بازرسی از داروخانه ها، عطاری ها و ارائه پرونده متخلفین به دستگاه های قضایی را از جمله اقدامات مبارزه با قاچاق محصولات سلامت محور برشمرد.

در ادامه مدیر کل دفتر مبارزه با قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی کشور گفت: قانونگذار به این موضوع  قاچاق محصولات سلامت محور توجه ویژه نموده و با اتخاذ سیاست کیفری افتراقی در قبال قاچاق کالاهای سلامت محور با آن به مقابله برخاسته است.

دکتر اجتهادی با بیان انواع کالاهای قاچاق، افزود: هر شیئی که در عرف ارزش اقتصادی داشته باشد کالا نامیده شده و شامل انواع کالاهای ممنوع، مجاز، مجاز مشروط و یارانه ای می باشد.

وی تأمین امنیت غذایی، سلامت و بهداشت جامعه را از حقوق مسلم مردم بر عهده دولت دانست و ضمن بیان اینکه بعد از مواد مخدر و اسلحه، قاچاق دارو جزء خطرناکترین قاچاق هاست بر لزوم متنوع کردن راهبردها و پاسخ های کیفری به لحاظ متنوع شدن جرایم، بزه کاران و بزه دیدگان تأکید کرد.

در پایان این همایش مدیر روابط عمومی سازمان غذا و دارو کشور گفت: طبق بیانات رهبری؛ باید با عناصر اصلی قاچاق مبارزه جدی و قاطع صورت بگیرد و با اعتقاد به مفهوم واقعی قاچاق با آن به مبارزه برخاست.

مهندس محمد هاشمی با تأکید بر موضوع جامعه شناسی بدن، افزود: با اصلاح باورها و تفکرات مردم و تغییر ایده ها و گرایش ها می توان بصورت ریشه ایی با بسیاری از مصداق های قاچاق از جمله داروها و مکمل های لاغری، چاقی، زیبایی، جنسی و ... مقابله کرد.

 

گفتنی است این همایش به همت معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کردستان برگزار شد.  

 
پورتال اخبار