رهبری

بدنه خبر

کاهش سه درصد سزارین در سال 96 به نسبت سال 95 در استان چهارشنبه، 11 مرداد 1396

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: درصد سزارین در کل بیماران نهایی استان از 39/3 % در سال92 به 34/2% در سال 94 رسید که بیشتر از 10 درصد حد انتظار بوده و در سال 96 نسبت به سال 95 نیز 3 درصد کاهش سزارین وجود داشته است.

به گزارش خبرنگار وب دا، دکتر سیامک واحدی در جمع خبرنگاران سنندج با اشاره به افزایش تعداد بیماران خارجی پذیرش شده در مراکز درمانی استان، افزود: آمار جذب نیروهای متخصص و فوق تخصص در دانشگاه در شهرستانهای مختلف از 72 نفر در سال 1392 به 95 نفر در سال 1396 رسید.

 
 

وی با اینکه با اضافه نمودن تعداد 30 دستگاه آمبولانس جدید، تعداد آمبولانس های دانشگاه به 81 دستگاه افزایش پیدا کرده است، اظهار داشت: چهار پایگاه شهری بانه ،کامیاران، قروه  و سقز دارای دو کد هستند و پایگاه شهری شماره یک سنندج نیز دارای دو دستگاه موتورلانس و یک دستگاه موتور لانس 4 چرخ می باشد. 

رئیس دانشگاه ساخت ساختمان مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی، ایجاد مرکز MCMC ، ایجاد مرکز فرماندهی عملیات بحران ( EOC ) ، ایجاد پایگاه اورژانس هوایی 115 و تحویل بالگرد اورژانس هوایی را از دیگر اقدامات دانشگاه در حوزه درمان دانست.

دکتر واحدی از راه اندازی 34 پایگاه سلامت حاشیه و 4 پایگاه در شهرهای 20 تا 50 هزار نفر جمعیت در اسفند سال 1393، جذب 101 نفر مراقب سلامت مرد و زن، تبدیل و راه اندازی 60 پایگاه سلامت ضمیمه، غیرضمیمه و 56 مراکز خدمات جامع سلامت، احداث ، تعمیر و تجهیز خانه بهداشت، پایگاه و مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی و سایر واحدها در طرح تحول سلامت و غربالگری بیش از 98درصدی نوزادان از نظر کم کاری تیروئید و بیماری فنیل کتونوری در استان خبر داد.

وی تصریح کرد: 172009 مورد خطر سنجی بیماری های قلبی عروقی در میانسالان سطح استان (از ابتدای بهمن 95 تا اول مرداد 96) انجام و 6744 نفر بیمار دارای اختلالات روانی پس از اجرای طرح تحول سلامت در سال95 شناسایی شدند.

رئیس دانشگاه راه اندازی برنامه PMTCT  ( غربالگری مادران باردار از نظر HIV) در استان، راه اندازی تیم سیار جهت انجام تست سریع تشخیص HIV در مناطق حاشیه سنندج، بسیج غربالگری فشارخون در پایگاههای سلامت سیار به تعداد 110 هزار نفر، ارزیابی دوره ای بیش از 47%میانسالان، ویزیت پایه 29% سالمندان توسط پزشک، ادغام واکسیناسیون پنتاوالان و بسیج واکسیناسیون پولیو در مناطق مرزی را از اهم اقدامات حوزه بهداشتی دانشگاه دانست.

دکتر واحدی راه اندازی 10 واحد خانه بهداشت کارگری در واحدهای صنعتی و خدماتی، جذب تعداد 75369 سفیر سلامت در سال 95، حمایت تغذیه ای مادران باردار و شیرده دچار سوء تغذیه، اجرای برنامه آهن یاری و مکمل یاری با ویتامین D در مدارس و اجرای کمپین های آموزشی تغذیه سالم، دخانیات ، هفته سلامت و ایمن برانید و... را بعنوان دیگر اقدامات این حوزه برشمرد.

وی همچنین به بیان افزایش تعداد دانشجویان و کسب رتبه های برتر علمی در آزمون های کشوری توسط آنان، تشکیل هیئت ممیزه در دانشگاه، تجهیز دانشکده دندانپزشکی و کلینیک ویژه آن، کسب مجوز ساخت دانشکده داروسازی از وزارت متبوع، تدوین سند جامع مرجعیت علمی دانشگاه، بسته بین المللی سازی آموزش علوم پزشکی، تشکیل شورای عالی اعتلای  اخلاق حرفه ای در دانشگاه، برنامه ریزی جهت برگزاری همایش یک روزه اخلاق حرفه ای در مطب ها و کلینیک های ویژه در شهریور 96 ، بسته ارتقاء نظام ارزیابی و آزمونهای علوم پزشکی و اجرای بسته توسعه و ارتقای زیر ساختهای آموزش علوم پزشکی در حوزه معاونت آموزشی دانشگاه پرداخت.

رئیس دانشگاه در زمینه پژوهش به تصویب چارت پرسنلی پژوهشکده، ایجاد لاینهای تحقیقاتی تخصصی، تاسیس دیتابیس های بیماریها و ریسک فاکتورها، اجرای نظام یکپارچه ثبت، غربالگری و درمان سرطان در استان کردستان، راه اندازی مطالعات کوهورت، ایجاد ارتباط با دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی بزرگ کشور و جهان، ارتقای سطح کیفی مجلات موجود و ارتقای کیفیت و کمیت واحدهای توسعه تحقیقات بالینی بیمارستانها اشاره کرد.

دکتر واحدی با بیان تلاش دانشگاه در جهت جذب 5 نفر عضو هیات علمی پژوهشی به صورت متعهد به خدمت برای مراکز تحقیقاتی مصوب، اضافه کرد: معاونت پژوهشی در زمینه ایجاد و راه اندازی مراکز تحقیقاتی، کمیته تحقیقات دانشجویی، اجرای برنامه تربیت دانشمند در دانشگاه برای اولین در کشور، محصولات تولید شده در مرکز رشد از جمله کمک جراح لاپاراسکوپی، نیل فیکساسیون ران، افزایش تعداد مقالات پژوهشی و روند رو به رشد تولیدات علمی این پژوهشگران فعالیت های گسترده ای داشته است.

وی به اسکان صد در صدی دانشجویان متقاضی خوابگاه در دانشگاه اشاره کرد و گفت: پرداخت وام (تحصیلی، شهریه، مسکن) به دانشجویان متقاضی  در دوره چهار ساله دولت سلامت به میزان بیش از پنج میلیارد و یکصد میلیون تومان، کار دانشجویی به دانشجویان در طول دوره چهار ساله، گسترش صد درصدی فضای فیزیکی فعالیت های فرهنگی و ورزشی، ساخت و راه اندازی زمین چمن مصنوعی به متراژ 1200 متر ، سالن چند منظوره ورزشی آموزشی به متراژ 350 متر و فرهنگسرای دانشجو با صرف هزینه چهارصد و بیست میلیون تومان از مهمترین اقدامات معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه می باشد.  

رئیس دانشگاه در پایان افزود: معاونت اجتماعی دانشگاه با این توجیه که درصد زیادی از عوامل ایجاد کننده بیماری ها خارج از دسترس و کنترل وزارت بهداشت کشورها می باشد و با هدف کنترل و مدیریت SDH ، شناسایی تمام عوامل تاثیر گذار بر سلامتی، برنامه ریزی برای کنترل تهدید کننده های سلامت، تعیین سهم هرکدام از دستگاههای اجرایی در کنترل عوامل آسیب رسان به سلامت و بهره مندی از تمام قابلیتهای جامعه برای کنترل تهدید کننده های سلامت شامل سایر دستگاههای اجرایی، سازمانهای مردم نهاد و خیریه های سلامت در سالجاری در دانشگاه تاسیس و شروع بکار نموده است.

گفتنی است در پایان این نشست مطبوعاتی در آستانه روز خبرنگار، از اصحاب رسانه تجلیل و قدردانی گردید.

 
پورتال اخبار