رهبری

بدنه خبر

برگزاری مراسم بزرگداشت روز داروساز در سنندج یکشنبه، 5 شهریور 1396

مراسم بزرگداشت روز داروساز به مناسبت پنجم شهریورماه زادروز حکیم زکریا رازی در سالن هتل ایرانگردی، جهانگردی سنندج برگزار گردید.

به گزارش خبرنگار وب دا، در این مراسم که با حضور رئیس، معاونین و مسئول دفتر نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه علوم پزشکی کردستان، رئیس نظام پزشکی سنندج، رئیس انجمن داروسازان کردستان و جمعی از داروسازان بخش های دولتی و خصوصی استان برگزار شد، رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان ضمن گرامیداشت زادروز حکیم زکریا رازی و تبریک روز داروساز، با بیان تاریخچه ای از زندگی حکیم زکریا رازی، گفت: طبق گفته های این دانشمند بزرگ برای طبابت کردن باید دارای ویژگی ها و صفات خاصی بود، ما نیز باید سعی کنیم به سمت جایگاه این بزرگوار حرکت کنیم.

 
 

 

 
دکتر سیامک واحدی افزود: باید داروسازان از تبدیل نمودن این رشته علمی به یک شاخه صرفا" تجاری دوری نموده و در درجه اول بعنوان مشاور درمانی پزشک و بدون مداخله در کار طبابت ایفای نقش نمایند.

وی بر حضور فعال داروسازان در داروخانه ها، آموزش نسخه پیچی به انترن ها، ارائه مشاوره به بیماران در زمینه نحوه مصرف و عوارض داروهای مصرفی، ارزیابی ترکیبات شیمیایی ، سنخیت و عدم تداخل اقلام دارویی نوشته شده در یک نسخه، نظارت بر تحویل نسخه و عدم شبیه سازی و جایگزین نمودن داروهای تجویز شده و بکارگیری نیروها در جایگاه مناسب تاکید نمود.

رئیس دانشگاه، با اشاره به کسب موافقت وزارت متبوع جهت ایجاد دانشکده داروسازی و حمایت دانشگاه در قالب اعطای بورسیه داخل و خارج به پژوهشگران این رشته ، اظهار داشت: داروسازان علاوه بر جذب و وارد بازار کار شدن ، تاسیس داروخانه و فعالیت در سایر شرکت ها و صنایع دارویی باید در زمینه پژوهش و انجام تحقیقات دارویی نیز فعالیت گسترده داشته باشند.

دکتر واحدی در پایان خواستار تشکیل و استمرار جلسات بازآموزی در جهت افزایش سطح آگاهی و تبادل تجارب داروسازان شد.

در ابتدای این مراسم نیز معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کردستان ضمن خیر مقدم و گرامیداشت روز داروساز، گفت: داروسازی شغل نیست بلکه حرفه ای است با معنایی گسترده که باید شأن و اخلاق حرفه ای آن در جامعه رعایت گردد.

دکتر کامبیز حسن زاده با بیان تاثیرات طرح تحول نظام سلامت در زمینه اقتصاد دارویی، بر فرهنگ سازی و استفاده از ظرفیت های داروخانه ها، ایجاد فرصت های شغلی و ارائه آموزش های متناسب و مرتبط با زمینه های شغلی تاکید کرد.

وی با اشاره به اهمیت داروخانه های بیمارستانی، اظهار داشت: خوشبختانه با تلاش های سازمان غذا و دارو مجوزهایی برای جذب داروسازان بیمارستانی در جهت کاهش و رفع خطاها و تقصیرهای دارویی و حضور داروسازان بر بالین بیماران از وزارت متبوع کسب شده است.

گفتنی است در پایان این مراسم از تعدادی از داروسازان منتخب و نمونه استان توسط دانشگاه و نظام پزشکی سنندج قدردانی شد.

 
پورتال اخبار