رهبری

بدنه خبر

برگزاری همایش بزرگ کارگزاران نظام سلامت در تالار همایش های بین المللی رازی سه‌شنبه، 14 شهریور 1396

همایش بزرگ کارگزاران نظام سلامت با حضور وزیر بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی ،معاونین و اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، رؤسا، اعضای هیئت امنا، معاونین و مدیرا ن روابط عمومی دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور در تالار همایش های بین المللی رازی در حال برگزاری می باشد.

به گزارش وب دا، معاون سابق بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این همایش با اشاره به اجرای 15 برنامه و 10 پروژه پشتیبان در حوزه معاونت بهداشت در دولت یازدهم، گفت: اولین و مهمترین اقدام ما تکمیل شبکه بهداشت بود و خوشبختانه 9 هزار و 356 پروژه عمرانی در حوزه بهداشت تعریف شد که بخش عمده ای از آنها به بهره برداری رسید.

 
 
 
 
 

دکتر علی اکبر سیاری در همایش بزرگ کارگزاران نظام سلامت و آیین تکریم و معارفه معاونین وزارت بهداشت ، اظهار داشت: در دولت یازدهم 20 هزار واحد بهداشتی در کشور با اعتباری بالغ بر 1000 میلیارد تومان تعمیر و تجهیز شد در حالیکه از سال 82 تا 92، حدود 200 میلیارد تومان در حوزه بهداشت هزینه شده بود اما در سه سال گذشته 1000 میلیارد تومان برای تعمیر و تجهیز و 3 هزار میلیارد تومان برای ساخت واحدهای جدید بهداشتی در کشور هزینه شد که نشان دهنده اهمیت سلامت برای دولت تدبیر و امید است.

وی تاکید کرد: امروز هیچ ایرانی نیست که به مراکز بهداشتی در کشور مراجعه کند و برنامه ای برای او وجود نداشته باشد شعار ما این بود که هیچ ایرانی برای خدمات بهداشتی نباید از قلم بیفتد که در این راستا 72 میلیون پرونده الکترونیک سلامت برای مردم تشکیل و 33 میلیون خدمت به آنها ارائه شد.

دکتر سیاری با بیان اینکه 112 هزار کاربر، اطلاعات مردم را به سامانه الکترونیکی بهداشت وارد می کنند، گفت:در دولت یازدهم، شبکه بهداشت شهری بازطراحی و برای 53 میلیون نفر، دسترسی فعال ایجاد شد. همچنین بخش خصوصی در حوزه بهداشت وارد و 20 هزار نیرو از این بخش بکار گرفته شد. بنابراین خدمات را بدون بزرگ تر کردن بدنه دولت، گسترش دادیم.

معاون سابق بهداشت وزارت بهداشت تصریح کرد: در مناطق شهری، مراقبان سلامت نقش ویژه ای پیدا کردند و علاوه بر 9 هزار کارشناس موجود، 9 هزار نیروی جدید در حوزه بهداشت شهری آموزش دیدند و مسئولیت تشکیل پرپنده های الکترونیک سلامت را برعهده گرفتند.

وی با بیان اینکه بیماری های غیرواگیر، عامل مرگ 76 درصد از مردم است، افزود: برنامه کنترل و پیشگیری از بیماری های غیرواگیر در شبکه بهداشت کشور ادغام شد تا مرگ و معلولیت مردم در آینده کاهش یابد.

دکتر سیاری اظهار داشت: 35 میلیون خدمت پیشگیرانه سلامت دهان و دهان برای 7 میلیون دانش آموز در 62 هزار مدرسه انجام شد. همچنین در حوزه بهداشت عمومی، سامانه 190 و دفاتر خدمات سلامت در تهران و 40 شهر بزرگ کشور راه اندازی شد.

معاون سابق بهداشت وزارت بهداشت یادآور شد: در راستای توانمند سازی مردم و صیانت از سلامت آنها، برنامه خود مراقبتی با 4 میلیون خانواده، یک میلیون و 250 هزار دانش آموز و 250 هزار دانشجو به عنوان سفیر سلامت در حال اجرا است.

دکتر سیاری با اشاره به اپیدمی 40 ساله وبا در کشور، گفت: امروز هیچ موردی از وبا در کشور وجود ندارد و بیماریابی در دولت یازدهم، 6 برابر بیشتر شد.

 دکتر سیاری در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: شاخص های بهداشت کشور در 4 سال گذشته بهبود یافت به گونه ای که شاهد کاهش مرگ نوزادان از 20 در هزار مورد به 12 مورد در هزار ، مرگ مادران از 20 در هزار به 18 مورد در هزار و همچنین افزایش نرخ باروری از 1.8 به 2 درصد بودیم.

وی با بیان اینکه زمینه ها و زیرساخت های اجرای ظرح پزشک خانواده، نظام ارجاع و برنامه پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر در کشور فراهم شده است، اضافه کرد: برنامه وزارت بهداشت این است که برای هر هزار نفر، 3 پزشک عمومی و به ازای هر 100 هزار نفر یک نفر به عنوان پزشک خانواده به مردم خدمات ارائه دهد و با فراهم شدن زمینه های پزشک خانواده می توان شاهد کنترل هزینه ها در حوزه سلامت باشیم.

دکتر سیاری تاکید کرد: کادر بهداشتی و درمانی در کشور عاشق کارشان هستند و بدون ایجاد هرگونه حاشیه برای دولت و وزارت بهداشت، افتخارات زیادی آفریدند. وزیر بهداشت به عنوان کار آفرین، می تواند طرح تحول سلامت را در پایان چهارساله دولت دوازدهم به سرمنزل مقصود برساند.

 معاون سابق بهداشت وزارت بهداشت در پایان گفت: در ابتدای مسئولیتم در دولت یازدهم از خدا خواستم که پس از مرگ، پشیمان نباشم، در مسئولیتم دغدغه ای به جز این حوزه نداشته باشم و خدمات ما منجر به ارتقای سلامت مردم، کاهش آلام و مرگ نابهنگام مردم و شکوفایی سیستم بهداشت کشور شود.

 
پورتال اخبار