رهبری

بدنه خبر

71 درصد بازار دارویی در دست تولید کنندگان داخلی قرار گرفته است سه‌شنبه، 14 شهریور 1396

رییس سابق سازمان غذا و دارو در همایش بزرگ کارگزاران نظام سلامت که هم اکنون در تالار همایش های بین المللی رازی در حال برگزاری می باشد، اعلام کرد: 71 درصد بازار دارویی در دست تولید کنندگان داخلی قرار گرفته است.

به گزارش وب دا، رییس سابق سازمان غذا و دارو با بیان اینکه حل بحران دارویی و مشکلات کمبود دارو و پایداری کنترل این وضعیت طی 4 سال، دستاورد بزرگی بود، گفت: در طی 4 سال تلاش کردیم به گونه ای مدیریت نماییم که شاهد کمبودهایی که مردم را دچار مشکل می کند، نباشیم و دسترسی مردم به دارو بیشتر شد.

 
 

دکتر رسول دیناروند در همایش بزرگ کارگزاران نظام سلامت و آیین تکریم و معارفه معاونین جدید وزارت بهداشت گفت: افتخار می کنم که این توفیق نصیب بنده شد تا بتوانم خدمتگزار مردم شریف کشور باشم و خدا را شاکر هستم که در دوره حساسی از وزارت بهداشت در اجرای طرح تحول سلامت و کسب رضایت مردم ایران سهیم بودم.

رییس سابق سازمان غذا و دارو افزود: اکنون بعد از چهار سال تلاش شبانه روزی، این وظیفه را به دکتر اصغری تحویل دادم که حدود 30 سال است ایشان را می‌شناسم.

وی با بیان اینکه دکتر هاشمی با رای اعتماد بالا از سوی مجلس بار دیگر وزیر شد، گفت: برای وزیربهداشت آرزوی توفیق و موفقیت دارم و جای شکر دارد که ایشان مسئولیت وزارت بهداشت را پذیرفت.

دکتر دیناروند درخصوص دستاوردهای حوزه غذا و دارو در این چهارسال گفت: حل بحران دارویی و مشکلات کاهش دارو و پایداری کنترل این وضعیت طی 4 سال، دستاورد بزرگی بود و در این 4 سال تلاش شد که شاهد کمبودهایی که مردم را به دردسر بیندازد، نباشیم، چراکه کمبود دارویی از 300 قلم به 30 قلم کاهش یافت.
وی ادامه داد: دستاورد بعدی کاهش وابستگی زنجیره تامین دارو به خارج از کشور است، ضمن اینکه همزمان با افزایش مصرف دارو در کشور، دسترسی مردم به دارو بیشتر شده است و با وجود اینکه 11 میلیون نفر بیمه شده جدید داشتیم، توانستیم صرفه جویی حدودا 500 میلیارد دلاری ارزی داشتیم.

رییس سابق سازمان غذا و دارو با بیان اینکه در دوره چهارساله ، دسترسی مردم به خدمات بهداشتی و درمانی افزایش یافته است، تصریح کرد: با وجود افزایش دسترسی مردم به دارو، کاهش واردات دارویی داشتیم و همین‌ طور افزایش سهم داروهای تولید داخل از 60 درصد به 70 درصد نیز در این دولت اتفاق افتاد.

وی با بیان اینکه در سال 95 حدود 71 درصد بازار دارویی در اختیار تولید داخل بود، گفت: این افزایش دسترسی و کاهش کمبودها و رضایت‌ مندی مردم همزمان با کاهش هزینه از جیب مردم به خصوص برای بیماران صعب العلاج اتفاق افتاد. قبل از اجرای طرح تحول سلامت، هزینه پرداخت از جیب مردم در حوزه بیماران صعب العلاج و خاص، 45 درصد بود و این میزان در حال حاضر به 11 درصد رسیده است که این اتفاق دستاورد مناسبی محسوب می‌ شود.
 رییس سابق سازمان غذا و دارو ادامه داد: اعتبارات کمک به بیماران در حوزه دارویی در سال آخر دولت قبلی، 2400 میلیارد تومان بوده و در سال آخر دولت قبل به 2100 میلیارد تومان رسید. یعنی 15 درصد کاهش اعتبار استفاده از بودجه دولتی داشتیم. با این حال رضایت مردم کاهش پیدا نکرد و این اتفاق با کاهش قیمت داروهای وارداتی همراه بود و میانگین قیمت دارو تا 25 درصد کاهش داشته است.

دکتر دیناروند در خصوص تجهیزات پزشکی گفت: فرآیند ثبت تجهیزات و ملزومات پزشکی برای اولین بار انجام شد. کاهش قیمت لوازم پزشکی وارداتی و وسایل مصرفی از دارو هم سبقت گرفت. در گذشته در این زمینه کنترل جدی وجود نداشت و به طور میانگین تا 35 درصد کاهش قیمت اتفاق افتاد. نزدیک به 50 درصد افراد تا قبل از اجرای طرح تحول سلامت باید برای تهیه تجهیزات و ملزومات مورد نیاز به خارج از بیمارستان می‌ رفتند که این میزان به کمتر از 3 درصد رسیده است.

وی درباره تحولات انجام شده در حوزه غذا بیان کرد: طرح چراغ راهنمای تغذیه تقریبا روی 95 درصد کالاها اجرایی شده است. کمپین اطلاع رسانی به مردم نیز در دوره آتی به همت رییس جدید سازمان غذا و دارو اتفاق خواهد افتاد. این موضوع را متوجه شدیم که تاثیر طرح چراغ راهنمای تغذیه برای تولید کننده نیز بسیار مهم است.
دیناروند در پایان گفت: در این دوره بیش از 1 میلیون تن روغن پالم کمتری مصرف شد. همچنین 150 هزار تن کاهش در مصرف اسید چرب ترانس داشتیم. 10 درصد کاهش در مصرف نمک و شکر اتفاق افتاد. کنترل آلاینده‌ها نیز با 60 میلیارد تن اتفاق افتاد و نیز 20 درصد آلاینده‌های برنج کاهش یافت.

 
پورتال اخبار