رهبری

بدنه خبر

5 درصد از قنادی ها در 6 ماه اول امسال تخلف کردند اما 95 درصد دیگر، مشکلی نداشتند چهارشنبه، 13 دی 1396

وزیر بهداشت گفت: شورای سلامت و امنیت غذایی هر ماه در استانها به ریاست استانداران و در شهرستانها به ریاست فرمانداران تشکیل می شود و وزیر کشور نیز بر عملکرد آنها نظارت دارد و در مواردی که نیاز به برخورد با تخلف بوده، از ما حمایت شد.

به گزارش وبدا، دکتر سید حسن هاشمی در همایش غذای سالم با محوریت شیرینی در زندگی سالم با اعلام این مطلب، اظهار داشت: در سالهای گذشته، آب آشامیدنی بجای آب معدنی فروخته می شد اما دولت از ما حمایت کرد و با برخورد با متخلفین توانستیم  آب های آشامیدنی و معدنی را رتبه بندی کنیم. در حال حاضر مردم می توانند با مراجعه به سایت سازمان غذا و دارو از رتبه بندی این آبها آگاه شوند و تصمیم بگیرند که چه نوع آب آشامیدنی یا معدنی را می خواهند مصرف کنند و این کار باید در صنوف مختلف از جمله قنادان نیز توسط خود صنف انجام شود تا مردم محصولات برتر را مصرف کنند و سلامت آنها تامین شود.

وزیر بهداشت تصریح کرد: مردم به سلامتی خود توجه زیادی دارند و اگر تصور کنند که دغدغه سلامت آنها را دارید، خیالشان راحت می شود از سوی دیگر لازم است که مصرف قند و شکر در  شیرینی جات کاهش یابد.

دکتر هاشمی با اشاره به وجود 8300 واحد قنادی در کشور، اظهار داشت: 1033 واحد قنادی و 848 کارگاه قنادی در تهران به عرضه شیرینی می پردازند و در 6 ماه اول امسال، 352 واحد قنادی در کشور و 97 واحد قنادی در تهران که معادل کمتر از 5 درصد کل واحدهای قنادی است تخلف داشتند و خوشبختانه 95 درصد از قنادان از نظر بهداشتی مشکلی نداشتند و مردم  اطمینان دارند که شرایط بهداشتی و سلامت این واحدها، مناسب است.

وزیر بهداشت تصریح کرد: در 9 استان کشور از جمله استان تهران دفاتر خدمات بهداشت محیط ایحاد شده البته همکاران ما از صنوف مختلف از جمله قنادان درخواست کارت سلامت فردی دارند البته این کارت مربوط به زمان ما نیست و از دوران گذشته، سلمانی ها، قصابی ها، گرمابه و قنادان باید کارت سلامت می گرفتند همچنین ابزار و لباس کار و نیز محیط فعالیت باید بهداشتی و مواد اولیه مرغوب و محل نگهداری آن مناسب باشد تا گواهینامه بهداشتی برای احدهای صنفی صادر شود.

دکتر هاشمی با بیان اینکه امیدوارم بازرسان بهداشت و محیط، خارج از ماموریت و وظایف خود، مشکلاتی را برای واحدهای صنفی ایجاد نکنند، افزود: همکاری بین وزارت بهداشت و صنوف باید مناسب باشد و به تدریج وزارت بهداشت کنار برود و صنف، به مراقبت از سلامت مردم بپردازد و همه باید مراقب باشیم که در جمع ما کسی بخاطر غفلت و کج فهمی، رفتاری را از خود بروز ندهد که باعث آسیب دیدن حیثیت صنفی شود.

یر بهداشت اظهار داشت: در جلسه ای که با صنف نانوایان داشتیم، آنها اعتراضاتی در مورد کیفیت آرد داشتند و حق هم با آنها بود که آمدند و گفتند که این کیفیت آرد باید اصلاح شود و امیدواریم با خبر خوش قیمت گذاری توسط صنف قنادان، دیگر بهانه ای برای ارتقای کیفیت محصولات وجود نداشته باشد.

دکتر هاشمی در پایان یادآور شد: اگر محصولات با کیفیت کم و مضر به مردم عرضه شود، مردم مجبور هستند هزینه های زیادی را پرداخت کنند مردم نیز به دنبال محل سکونت، خودروی باکیفیت و غذای سالم هستند. وزارت بهداشت باید با صنوف همکاری خوبی داشته باشد چراکه با بخشنامه، پلمپ و جریمه کردن مشکلی حل نمی شود و امیدواریم همانطور که دوست نداریم دیگران ضرر ببینند، ما نیز باعث ضرر دیگران نشویم.

 
پورتال اخبار